1 Grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS.

Corocznie dzień 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku jest obchodzony Światowy Dzień Walki z AIDS.  Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że od 2001 roku liczba zakażeń wśród dorosłych spadła o 38 procent, a wśród dzieci o 58 procent.  Na świecie z HIV żyje blisko 37 mln osób, z czego ok. 35 tys. w Polsce. Szacuje się, że ok. 50-70 proc. z nich nie jest świadomych zakażenia. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 czerwca br. stwierdzono zakażenie HIV u blisko 19,3 tys. osób, odnotowano ponad 3,2 tys. zachorowania na AIDS; 1306 chorych zmarło. Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV; tylko jedno na troje objęte jest leczeniem – podaje UNICEF i alarmuje, że w ciągu 15 lat liczba zgonów nastolatków zakażonych HIV wzrosła trzykrotnie. AIDS jest drugą na świecie, a w Afryce główną przyczyną śmierci wśród nastolatków. Nastolatki są też jedyną grupą społeczną, w której wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

W tym dniu na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. kampanie multimedialne,  konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach tej choroby. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkę. W obecnych czasach uważamy, że choroba nie jest groźna lub wręcz nie istnieje. Jednak statystyki pokazują, że w Polsce mieszka około 30 tysięcy osób z AIDS, a codziennie 2 – 3 osoby dowiadują się ,że są zakażone wirusem HIV.

W tym roku społeczność naszego gimnazjum także przyłączyła się do tej akcji. Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą p. Bogusławą Jaros przygotowali plakaty i ulotki. Plakaty zostały wyeksponowane na korytarzach szkoły, a ulotki rozdawane uczniom podczas przerw. Oprócz tego uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniach z panią Anną Górną pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Oleśnicy. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania informacji n/t choroby, jej objawów, możliwości zarażenia oraz gdzie można uzyskać pomoc i wsparcie.

Małgorzata Czapiga – Maciąg