Gimnazjaliści na XIX Festiwalu Nauki

Dnia 16.09.2016 r. udaliśmy się do Wrocławia a dokładnie do Instytutu Chemii na XIX Festiwal Nauki. 

Już na samym początku wykładu przywitano nas efektami specjalnymi. Muzyką, kolorowymi światłami jak i sztucznymi ogniami. Wykładowca jak i jego pomocniczki przebrani byli w dziwne a zarazem śmieszne kostiumy.

Tematem wykładu było ” Współdziałanie energii z materią”. Wykładowcy chcieli przekazać nam chociaż trochę wiedzy na temat tego co dzieje się we wszechświecie i co nas otacza w codziennym życiu.

Pokazy były zaskakujące. Mogliśmy zobaczyć eksperymenty które były ciekawe i pochłaniały naszą całą uwagę.

Dowiedzieliśmy się np. w jaki sposób policja potrafi wykryć złodzieja czy nawet mordercę. Jakich przyrządów i substancji do tego używa. Kolejnym dość ciekawym doświadczeniem było wykrzesanie ognia nie używając zapalniczki ani zapałek czy np. jak zrobić wulkan którego używano do produkcji filmów. Kolejnym ciekawym eksperymentem była ” tęcza chemiczna ” czy hodowanie ” ogrodów i zwierzaków chemicznych”

Wykazać mogli się również uczestnicy wykłady udzielając odpowiedzi na zadawane pytania czy osobiście brać udział w doświadczeniach. Dwoma takimi eksperymentami było wytworzenia zapałek których używano w średniowieczu czy np. ” zamrożenie” róży w ciekłym azocie a następnie jej rozbicie. Każda udzielająca się osoba została nagrodzona drobnym upominkiem.

Uczczeniem wycieczki była wizyta w McDonald’s. Po krótkim postoju wróciliśmy do Oleśnicy.

Myślę, że taki dzień na długo zostanie w naszej pamięci, a kiedy nadarzy się okazja znowu będzie dużo chętnych na poszerzenie swojej wiedzy i przekonaniu się, że chemia jest ciekawym i interesującym przedmiotem.