Hydropolis i nie tylko…

26 października 2016 r., uczniowie klas 1-3 Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy po raz kolejny wybrali się na popołudniowa wycieczkę śladami nauki.

Tym razem postawiliśmy sobie dwa zadania : warsztaty historyczne i hydropolis.
Udział w warsztatach : Kara hańby w średniowieczu okazał się nie lada wyzwaniem. Po ciekawej lekcji we Wrocławskim Ratuszu – w Sali sądowej poświęconej różnym rodzajom kar hańby i ich wykonaniu przygotowaliśmy inscenizację. Odbywała się ona na podstawie XVI – wiecznego kodeksu karnego z wykorzystaniem oryginalnych tog sędziowskich. Uczniowie fantastycznie wcielili się w powierzone im role: sędziego, oskarżyciela, obrońcy, kata, poszkodowanego i oskarżonej. Nie brakło również straży i wielu świadków wydarzenia. Uczniom bardzo spodobała się taka forma przyswajania wiedzy historycznej.
Następnie zwiedziliśmy sale starego ratusza, dawną kaplicę książęcą i odwiedziliśmy wystawy : Galeria sławnych Wrocławian , oraz wyroby ceramiczne i ze srebra.

Hydropolis to centrum wiedzy na temat wody. Zostało otwarte w grudniu 2015. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Hydropolis jest ultranowoczesnym centrum wiedzy pełnym nowinek technicznych i ciekawych ekspozycji.
Na wstępie wiele emocji wzbudziła ściana wody. Na szczęście fotokomórka powoduje że woda przestaje lecieć i można wejść na teren obiektu suchą nogą. Nie brało jednak śmiałków, którzy próbowali (bezskutecznie) ścigać się ze strumieniami wody.
W środku wystawa składa się z ośmiu części.
W sali „Planeta wody” poznaliśmy teorie dotyczące pochodzenia wody i jej obecności we Wszechświecie.
Kolejna sala – głębiny – była okazją wejścia do kapsuły batyskafu Trieste, którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowało na dno Rowu Mariańskiego.
Ocean życia odkrył przed nami różne stwory żyjące głęboko w ciemnościach oceanów.
Miłym akcentem była strefa relaksu, a zwłaszcza ściana mchu przypominająca Amazonię. Na terenie całej wystawy znajduje się hydropedia zawierająca zbiór artykułów popularnonaukowych przygotowanych dla hydropolis. Człowiek i woda- tę wystawę otwiera przeźroczysta rzeźba Dawida , pokazująca jak istotna dla życia ludzkiego i organizmu człowieka jest woda. Historia inżynierii wodnej pokazała nam wynalazki wodne od czasów starożytności do współczesności . Miasto i woda, stany wody – to tutaj każdy miał możliwość wywołać własną burzę z piorunami i przyjrzeć się zjawiskom meteorologicznym z bliska.
Pełni wrażeń zatrzymaliśmy się na posiłek w centrum Korona, po czym wróciliśmy do Oleśnicy.