Katyń ocalić od zapomnienia….- Gimnazjum nr 2 pamięta

W dniu 13.09.2016r. uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy po raz kolejny udowodnili jak ważną rolę odgrywa dla nich pamięć o przeszłości. Nie zważając na upał  oczyściliśmy tabliczki upamiętniające pomordowanych m.in. w Katyniu i zapaliliśmy znicze.

Katyń ocalić od zapomnienia to program, którego celem jest uczczenie pamięci bohaterów Zbrodni Katyńskiej , a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21 857 DĘBÓW PAMIĘCI

Również Oleśnica ma już swoje dęby pamięci. Przy każdym stoi imienna tabliczka upamiętniająca jedną z ofiar.  Inicjatorem tych akcji na terenie naszego miasta jesteśmy my – Gimnazjum nr 2.

W akcji uczestniczyła cała klasa 2b  wraz z wychowawczynią  Beatą Rubaszewską. Stałym elementem naszego klasowego kalendarza jest kilka razy w roku doglądanie symbolicznych miejsc pamięci zamordowanych m.in. w Katyniu. Czujemy się odpowiedzialni za dęby, które zostały posadzone m.in. z inicjatywy dyrektor naszej szkoły, Doroty Rasały Świtoń. Czuwamy nad tym aby chore drzewa były leczone, a w miejsca uschniętych posadzone nowe.  Opiekujemy się również tabliczkami, które przy nich stoją .

Nasze działania to również opowiadanie nowym uczniom o historii dębów i przede wszystkim o historii osób, którym są poświęcone. Chcemy w ten sposób podzielić się z całą społecznością naszej szkoły historią dębów katyńskich.

Dopóki bowiem  będzie istnieć Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy  pamięć o bohaterach  –  żołnierzach straconych podczas II wojny światowej nigdy nie umrze.

Klasa 2b