Niezapomniane spotkanie

W sobotę, 17 września mieszkańcy Oleśnicy mieli przyjemność spotkać się z niezwykłą osobą – panią Zofią Pilecka , córką rotmistrza Pileckiego. Organizatorami spotkania byli:  Elika Studio, Szuwary Cafe i Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej.

Gimnazjum nr 2 miało zaszczyt poprowadzić spotkanie z naszą bohaterką. Po słowach powitania dyrektor Doroty Rasały Świtoń uczniowie w krótkim spektaklu poetycko – muzycznym przybliżyli postać rotmistrza. Pani Zofia przez całe spotkanie stała , ponieważ opowiadając o swoim ojcu zawsze tak czyni chcąc w ten sposób oddać mu hołd. W każdym słowie słychać było dumę i miłość , jak również ogromne wzruszenie.

Spotkanie to dało nam możliwość poznania prawdy z ust osoby najbliższej jednemu z żołnierzy niezłomnych. Pani Zofia chętnie odpowiedziała na pytania uczestników spotkania. Dowiedzieliśmy się z nich m.in. o dzieciństwie spędzonym u boku ojca. Człowieka, który szczególnie cenił sobie prawdę. Człowieka, który przekazał swoim dzieciom miłość do Ojczyzny, poszanowanie przyrody i poczucie odpowiedzialności. Dowiedzieliśmy się również o odwadze i poświęceniu .

„Ojciec w Oświęcimiu przeżył piekło. Przez dwa i pół roku organizował konspirację. Kiedy okazało się, jak tam jest, to mieli tylko jeden cel – ratować ludzi.”

Pani Zofia podzieliła się z nami również tymi najsmutniejszymi wspomnieniami – o długoletnich poszukiwaniach ojca, które niestety wydają się być skazane na porażkę. Dlaczego? Ponieważ wiele świadczy o tym , że : „ mojego ojca niestety spalono w kotłowni na terenie więzienia na Rakowieckiej”. Pani Pilecka ma jednak wciąż iskierkę nadziei , że grobek jej córki, która zmarła kilka dni po urodzeniu , to może być miejsce , gdzie są pochowane zwłoki jej ojca.

Po wspólnych piosenkach harcerskich, życzeniach i podziękowaniach pani Zofia obiecała, że odwiedzi nas ponownie za pół roku, a wówczas posłuchamy przy ognisku poezji autorstwa pana rotmistrza. Już nie możemy się doczekać.

„Witold Pilecki –  pseud. Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński , urodził się w 1901 r. w Ołońcu w Karelii w północnej Rosji. , dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Pochodził ze szlachty pieczętującej się herbem Leliwa.
19 września 1940 r. podczas niemieckiej łapanki rotmistrz Witold Pilecki pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego obozu Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Do obozu trafił wraz z tzw. drugim transportem warszawskim jako Tomasz Serafiński. Był głównym inicjatorem konspiracji w obozie. W Auschwitz spędził 947 dni. Uciekł, gdy zrozumiał, że na odbicie obozu nie ma szans.
Po wojnie został stracony przez PRL-owskie władze. 8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa; był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.”

Źródło: http://kobieta.wp.pl/zofia-pilecka-optulowicz-mama-nazywala-mnie-fanatyczka-ojca-5982329180947585a