Niezwykłe spotkanie

Dnia 06.04.2017r. grupa uczniów naszego gimnazjum, pod opieką pani Beaty Rubaszewskiej i pani Dyrektor Doroty Rasały Świtoń została zaproszona do I liceum ogólnokształcącego im. Danuty Siedzikówny „INKI” na wykład o tematyce Armii Krajowej. Na miejscu zostaliśmy skierowani do auli, w której przywitała nas pani Dyrektor Irena Podgórska.Wykład został rozpoczęty przedstawieniem wspaniałych gości, jakimi byli walczący w czasie wojny żołnierze AK, pracownicy wrocławskiego IPN i inni.
Wstępem do dalszej części był wykład  dr Joanny Hytrek-Hryciuk (IPN Wrocław) „Nowa władza, nowe państwo”, następnie na scenę została zaproszona pani Wanda Cejko – Kiałka ps. „Marika”. Pani Wanda w  niezwykle dokładny i poruszający sposób opowiedziała nam o swoim życiu przed, w trakcie i po wojnie. Pani Wanda pomimo swojego godnego wieku (95 lat) miała wiele siły żeby przez długi czas opowiadać nam o tym co przeżyła, a i tak niestety nie zdążyła opowiedzieć wszystkiego. Na zakończenie pan Wojciech Trębacz z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej poprowadził wykład „Olbrzym i zapluty karzeł reakcji – obraz epoki z perspektywy analizy jednego plakatu”.
Po wysłuchaniu mówiących zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, następnie odbyły się warsztaty, w których  niestety nie mogliśmy wziąć udziału.
Wyjście było bardzo pouczające i nie możemy doczekać się następnych spotkań z panią Wandą i innymi członkami AK.
Kaja Bartnicka