Noc z Przyrodą

19 maja 2017 roku odbyła się V oleśnicka Noc z przyrodą. Organizatorem byli Gimnazjum nr 2 i Armii Krajowej i I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Oleśnicy, przy współpracy Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Powiatowe Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy.

W godzinach popołudniowych obie szkoły zamieniły się w pracownie przyrodnicze. Ponad 240 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu oleśnickiego wzięło udział w warsztatach, pokazach, wykładach z zakresu bakteriologii, wirusologii, immunologii, antropologii, zoologii, botaniki, biotechnologii oraz innych nauk przyrodniczych.

Zajęcia prowadzili pracownicy i doktoranci Wydziału Nauk Biologicznych
i Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członkowie Studenckich Kół Naukowych oraz uczniowie I LO wraz ze swoimi nauczycielami. Wszystkie zajęcia prowadzone były w ciekawy i niekonwencjonalny sposób oraz zachęcały do czynnego w nich uczestnictwa. Uczniowie mieli okazję rozwinąć swoją pasję badawczą wykonując samodzielnie eksperymenty naukowe.

Ogromne zainteresowanie uczniów, ich zaangażowanie w prowadzone zajęcia, warsztaty i laboratoria, wiele pytań w trakcie wykładów pozwalają stwierdzić, że przygotowany program bardzo się podobał. Wspaniałej atmosferze Oleśnickiej Nocy z Przyrodą sprzyjała doskonała organizacja. Uczestnicy zostali ugoszczeni poczęstunkiem przygotowanym przez PCEiK i szkoły. Uczniowie szkół pełnili rolę opiekunów i przewodników, co znacznie usprawniło przebieg zajęć.

Wydarzenie zakończyło się o godzinie 21:00. Zapraszamy za rok do ponownego uczestnictwa.

Nauczyciele: Sylwia Pakos i  Alina Jankowska

Wypowiedzi uczniów na temat zajęć, w których brali udział.

„W V Nocy z Przyrodą bardzo podobały mi się następujące wykłady: płazy i gady, narządy-sekcja, zbrodnie roślin. Podobały mi się zajęcia praktyczne, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi biolodzy wykonując doświadczenia. Poznaliśmy interesujące życie roślin i zwierząt oraz budowę człowieka.“

Nikola Szylle i Kaja Bartnicka 3c

„Na Nocy z Przyrodą najbardziej podobało nam się rozpoznawanie płci na podstawie czaszki i miednicy. Ciekawą lekcją była również mikrobiologia, na której sprawdzaliśmy nasze odciski palców i widzieliśmy DANN truskawki. Ciekawym przeżyciem były chodzące po rękach patyczaki na lekcji o insektach“

Wiktoria Majewska i Kinga Sperling 1c

„Na zajęciach podczas Nocy z Przyrodą dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, które zmieniły nasz pogląd na przedmioty przyrodnicze. Uważamy, że są fascynujące i przydatne. Nasza grupa szczególnie świetnie się bawiła na wyłączaniu DANN truskawki.“

Maja Latosi, Weronika Polak, Oliwia Mordal 1c

„Noc z przyrodą to z z pewnością wydarzenie, które na długo utkwi mi w pamięci. Wykłady były bardzo ciekawe. Prowadzącym udało się bardzo wiele nam przekazać. Dowiedzieliśmy się co to hodowla komórek oraz nowotwór.. Zobaczyliśmy nietuzinkowe doświadczenia związane z czterema podstawowymi żywiołami. Wykład o pasożytach bardzo nas zszokował Teraz już wiemy że Dracula to nie tylko książę ciemności. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie równie ciekawie.“

Martyna Możdżeń 2a

„W piątek 19 maja podczas zajęć Nocy z Przyrodą uczestniczyłyśmy w bardzo ciekawych zajęciach z przedmiotów przyrodniczych. Najbardziej podobały nam się sekcje narządów, ponieważ pierwszy raz widziałyśmy na żywo nerkę, serce i oczy. Polecamy każdemu takie przeżycia.”

Wiktoria Kozakiewicz, Dagmara Bułą, Dagmara Karbowska 3a

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu MojaOlesnica.pl