Stalking , rękojmia, wizerunek i inne pojęcia prawne przybliżyła gimnazjalistom radca prawny.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy po raz kolejny mieli okazję spotkać się z radcą prawnym. Tym razem spotkanie poprowadziła radca prawny Alicja Nyga  – Oleśniczanka  –  absolwentka Gimnazjum nr 2 . Inicjatorem takich spotkań na Dolnym Śląsku w ramach programu współpracy jest Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu.

Jego celem było poznanie zawodu radcy prawnego, jak również omówienie i wyjaśnienie wątpliwości w zakresie stosowania obowiązujących przepisów prawa.  Już na wejściu pani radca zaskoczyła wszystkich swoim wyglądem , a mianowicie togą , w której występuje podczas rozpraw sądowych. Wyjaśniła jakie kolory żabotu  obowiązują w zależności od wykonywanej pracy. Sędziego – fioletowy, adwokata – zielony, błękitno – szary – radcę prawnego.

Oprócz informacji na temat pracy radcy prawnego, adwokata, prokuratora, komornika, sędziego uczniowie dowiedzieli się jaka jest droga do uzyskania takiego zawodu. Prowadząca poruszyła m.in. poniższe tematy: gdzie znajdę pomoc prawnika, postępowanie sądowe, odpowiedzialność karna. Zebrani zostali poinstruowani jak należy zachować się w sądzie, do kogo zwrócić się w przypadku problemów . Duże zainteresowanie wzbudziły informacje na temat czynów karalnych – przestępstw i wykroczeń, stalkingu  i kar dla nieletnich.

Równie emocjonujące były informacje o naruszeniu prawa do wizerunku – kazusie. Dowiedzieliśmy się również, jakie prawa przysługują konsumentom, co oznacza prawo rękojmi i odstąpienia. Gdzie należy szukać pomocy będąc osobą pokrzywdzoną, gdzie się znajduje Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Uczniowie słuchali i zadawali pytania.

Spotkanie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Było również okazją do zadawania pytań zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.