VI NOC Z FILMEM HISTORYCZNYM w Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy

03 lutego odbyła się już szósta noc historyczna w Gimnazjum nr 2. Jej celem było przybliżenie uczniom historii Cichociemnych, rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania historią współczesną , rozwijanie umiejętności pracy w grupie i wyzwalanie kreatywności uczniów.

Młodzież i opiekunowie przybyli do szkoły o godzinie 17.00. Rozpoczęły się wówczas gorące przygotowania do planowanego przedsięwzięcia. Sale lekcyjne zamieniły się w kinową, muzyczna, szyfrowa a korytarze w pola bitew i wiele innych. O godzinie 17.30 rozpoczęliśmy nasze spotkanie od poznania historii Cichociemnych. Posłużyły temu filmy, teledysk oraz wykład nauczycieli historii..
Kolejnym punktem programu było rozpoczęcie gry dydaktycznej: ,,Cichociemni”. Pięć zespołów: Zo, Inka, Dziunia, Doktor i Mira rozpoczęło rywalizację. Każda grupa otrzymała kartę pracy z naniesioną kolejnością punktów patrolowych.
Rywalizacja obejmowała :

• test wiedzy o cichociemnych – tutaj wybieraliśmy również indywidualnego zwycięzcę
  • zaszyfrowana wiadomość – uczniowie szyfrowali i odszyfrowywali sobie wiadomość alfabetem Morse’a
  • piosenka o Cichociemnych – uczniowie tworzyli tekst i melodię , a następnie prezentowali swój utwór
  • tor przeszkód sprawdzający sprawność żołnierską uczestników nocy
  • bitwę na kulki papierowe i czołganie się pod zasiekami
  • umiejętność radzenia sobie w czasie nalotu bombowego

Po długich zmaganiach zwyciężyła grupa Inka, II miejsce należało do Zo a III przypadło Dziuni. Zwycięzcą testu wiedzy o cichociemnych została uczennica klasy 3a – Wiktoria Kozakiewicz.
Podobne działania miały miejsce tej nocy w innych szkołach im. Armii Krajowej na Dolnym Śląsku. Podczas trwania spotkania uczestnicy wszystkich szkół wymieniały się swoimi wrażeniami za pośrednictwem portalu społecznościowego.
Noc zakończyła się po godzinie 23. Po uprzątnięciu szkoły wszyscy zmęczeni, ale pełni wiedzy i wrażeń rozeszli się do domów.