„Młodzi odkrywcy„ czyli wycieczka z przygodą :)

„Młodzi odkrywcy„ czyli wycieczka z przygodą

Uczniowie Gimnazjum nr 2 uczestniczyli w trzydniowym wyjeździe  do Srebrnej Góry w ramach realizacji projektu edukacyjnego autorstwa Agnieszki Gorzelak  i Beaty Rubaszewskiej.  Celem projektu było pogłębienie wiedzy uczniów z wielu dziedzin nie tylko poprzez teorię , ale przede wszystkim poprzez doświadczenie i kontakt ze śladami przeszłości.  Uczniowie kształtowali  podczas wyjazdu odporność emocjonalną  na lęk, stres, napotykane trudności. Aktywnie spędzili  czas w bliskim kontakcie z przyrodą.

Nasza przygoda rozpoczęła się od przyjazdu do Zamku Książ. Tutaj  zdobyliśmy wiedzę z zakresu historii od Piastów do tajemnic II wojny światowej. Mieliśmy okazję przeżyć symulowany nalot bombowy przebywając w podziemiach zamku . Zachwyciliśmy się pięknymi ogrodami na dziedzińcu.

W Wałbrzychu przyszedł czas na doświadczenie i praktyczne zastosowanie matematyki  i fizyki za pośrednictwem zajęć w Explora Park. Poznaliśmy między innymi co to jest ciąg Fibonacciego  . Głównym celem naszej podróży była jednak Srebrna Góra. A tam…..

Poznaliśmy historię  budowy XVIII wiecznych twierdz na podstawie twierdzy Donżon w Srebrnej Górze, jak również okryte tajemnicą fortyfikacje z czasów Fryderyka Wielkiego. Niesamowite  spotkanie z żołnierzem 33 Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego i wystrzał z armaty  – to kolejne atrakcje podróży.  Kolejną możliwość cofnięcia się w czasie, tym razem do XIV, XV, XVI wieku, czyli czasów świetności Srebrnej Góry dała  nam emocjonująca wycieczka połączona ze zwiedzaniem tuneli i sztolni.

 Adrenalina podniosła nam się w czasie zjazdów  na linach z 30-metrowego wiaduktu kolejki zębatej z początku XX wieku., jak również wspinaczka na sztuczną ściankę alpinistyczną.

Pierwszy kontakt z technikami jeździeckimi, przejażdżki na pełnowymiarowej ujeżdżalni, slalomy, próby samodzielnego prowadzenia konia – to było dopiero przeżycie.

Na zakończenie  turniej minigolfa – gra rekreacyjna, rozgrywana na specjalnie urządzonym torze w sali naszego ośrodka. Przejście – 9 dołków, o różnym stopniu trudności, to wspaniała i emocjonująca zabawa, zakończona wręczeniem nagród dla najlepszych graczy.

Podczas wycieczki  prowadziliśmy dziennik z podróży – uczniowie mieli  za zadanie umieszczać w nim najważniejsze ich zdaniem elementy .

Wycieczka spotkała się z dużym entuzjazmem i wzbudziła mnóstwo pozytywnych emocji wśród jej uczestników.

Dziękujemy panu Pawłowi Weliczko za  dodatkową opiekę nad uczestnikami wycieczki.